Proszę się częstować!
Nowość!
Filmik „Ile waży cegła?” to opowiastka, którą nieraz wykorzystywałem na korepetycjach z matematyki, żeby przybliżyć uczniom (klas mniej więcej czwartych), o co chodzi z tymi iksami. Teraz w formie filmiku.
Wcześniejsze filmiki:
W imieniu Collegium Polonicum i własnym zapraszam na wykład o wierszu „Lokomotywa”.
Wcześniejszy mój wykład dla Collegium – o rachubie czasu: Już czas! Ale jaki? I dlaczego?
Inne gratisy:
Opowiastki, tworzone pierwotnie z myślą o córce, a które mogą zaciekawić inne dzieci i młodzież. Przy każdej podałem orientacyjną grupę wiekową, ale to tylko sugestia – nieraz młodszy albo starszy czytelnik też chętnie poczyta albo posłucha.
Winien Wam jestem objaśnienie słowa „glacego”. To wczesnodziecięca próba zapytania „dlaczego” – a dziecięca ciekawość, zachowana na całe życie, jest podstawą wszelkich nauk.
Do rzeczy, oto moje dla Was upominki:
- Skąd się wzięły pieniądze? (do słuchania)- ubajkowiona opowiastka o wynalezieniu pieniędzy i dlaczego są pożyteczne. Dla najmłodszych.
- Liczenie skarbu (dostępne również do słuchania) – pierwsza z kilku opowiastek o królu Bierzimierzu Iliczu, a powstała, kiedy córka zmagała się z zawiłościami układu dziesiętnego. Bo jak to jest, że taka sama cyfra raz oznacza dwa, a raz dwadzieścia albo nawet dwieście? Dobrotliwy król, licząc swoje dukaty, przybliży Wam ten temat. Dla najmłodszych.
- Inflacja – dalej o pieniądzach. Dlaczego rząd nie spełni naszych marzeń i nie przyśle każdemu w prezencie walizki nowiutkich banknotów. Dla nieco starszych, może od klasy czwartej-piątej.
- Pola figur – znowu wkracza na scenę dobrotliwy król Bierzimierz Ilicz; tym razem w towarzystwie krasnoludków. Będą liczyć, ile płytek potrzeba na podłogi w ich domku. Dla klas piątych i troszkę starszych.
- Dlaczego mokre jest ciemne – jeden z najzdolniejszych moich uczniów zapytał mnie kiedyś, dlaczego zmoczone tkaniny wydają się ciemniejsze. Chętnie zbadałem temat, odpowiedź w załączonej opowiastce. Dla starszych klas szkoły podstawowej i wyżej.
- O Smoku Wawelskim i weterynarce Wiktorii – opowieść inspirowana pewnym starym kawałem, trochę baśniowa, trochę z dreszczykiem, a wzbogacona elementami fizyki i chemii – te nauki przydają się wszędzie! Od klasy czwartej wzwyż. A Wiktoria to moja córka, kocha zwierzęta i kiedyś chciała zostać weterynarką.
- Skąd wiemy o atomach i cząsteczkach – opowiastka z pogranicza fizyki i chemii. Jak pan Dalton odkrył te maleńkie kawałeczki wszystkiego, chociaż zobaczyć ich nie mógł. Starsze klasy podstawówki i szkoła średnia.
- Dlaczego kartka A4 ma akurat takie wymiary? – rzadko się nad tym zastanawiamy, a kryje się za tym niezła matematyczna łamigłówka. Dla starszych klas.
- Jak działa rezonans magnetyczny? (tylko do słuchania) – to ważne badanie medyczne wykorzystuje niezwykłe odkrycia fizyki. Raczej dla szkół średnich, chociaż zapraszam też i młodszych słuchaczy.
- Po co nam logarytmy? I co to właściwie jest. Opowiastka dla młodzieży mniej więcej od klas ósmych wzwyż.
- szablony do tekturowych wielościanów Platona – przydadzą się jako własnoręcznie wykonane ozdoby na różne okazje, albo jako element większych projektów.
NOWOŚĆ: gramatyka też jest nauką ścisłą. W opanowaniu przypadków gramatycznych może pomóc specjalna Pieśń w Ośmiu Przypadkach.